برچسب (هوشمند) به خریداران جهت اطمینان از نگهداری مناسب محصولات در سرما اطلاع رسانی می‌کند
    
تعداد بازدید: 2158
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
تاریخ درج خبر : 1399/8/10
تصویر دکتر Dongyeop Oh و دکتر Sejin Choi با مواد غذایی نمونه و بکار بردن برچسب‌ها، موسسه تحقیقاتی شیمی کره (KRICT). درصورتی که در حال خرید غذاهایی هستید که به تغییر دما حساس هستند، بایستی اطمینان حاصل نمائید که آیا در طول دوره نگهداری خود در دمای مناسب نگهداری شده یا در بازه‌ی  زمانی به دمای محیط رسیده است. برای این منظور یک برچسب آزمایشی جدید می‌تواند به شما کمک کند، که برای اطلاع رسانی در این خصوص طراحی شده است. 

شرح خبر

این لیبل برچسپ هوشمند قابل بازیافت، مناسب برای بسته بندی مواد غذایی حساس به دما مانند گوشت، ماهی، میوه‌ها و سبزیجات توسط دانشمندانی در موسسه تحقیقاتی شیمی کره ساخته شده است که می‌تواند برای سایر محصولاتی که باید در یخچال یا فریزر نگهداری شوند مانند داروها مورد استفاده قرار گیرد.

این برچسب نازک و انعطاف پذیر شامل یک فیلم سطحی ساخته شده از نانو الیاف پلیمری است که به شرطی که دمای محیط سرد باشد، با هم تلاقی منظمی دارند. این باعث می‌شود که فیلم مات به نظر برسد و تصویر زیرین روی برچسب دیده نشود.

اگر آن فیلم برای مدت زمان مشخصی به دمای حداقل 10 درجه سانتی گراد (50 درجه فارنهایت) برسد، الیاف ذوب می‌شوند و ساختار آن فرو می‌ریزد و باعث می‌شود که آنها در هم گره بخورند. در نتیجه، فیلم شفاف می‌شود و تصویر قابل مشاهده می‌شود. حتی اگر برچسب متعاقبا به دمای پایین‌تری بازگردد، فیلم شفاف باقی خواهد ماند.

 برچسپ هوشمند

تصاویر میکروسکوپ نشان می‌دهد که چگونه افزایش دما باعث ذوب شدن الیاف نانو و شفاف شدن فیلم می‌شود، موسسه تحقیقاتی شیمی کره (KRICT).

باتوجه به تفاوت در حساسیت دمای نگهداری محصولات غذایی مختلف، می‌توان ترکیب نانو الیاف و یا ضخامت آن را تغییر داد و بدین صورت میزان دمایی که برای تخریب فیلم لازم است تغییر می‌یابد. این بدان معناست که در دمای اتاق، ممکن است تصویر برچسب در کمتر از 30 دقیقه نشان داده شود و یا در محصولات دارای حساسیت کمتر تا 24 ساعت تغییری اتفاق نیفتد.

علاوه بر این ادعا می‌شود که این فناوری دارای قیمت مناسبی است و هزینه تولید آن حدود یک سنت در هر برچسب تخمین زده می‌شود.

 

 جهت مطالعه اخبار بروز صنایع غذایی با آی میکس همراه باشید.

 

 

از   3   رای
5

نظرات


نظرات

imix imix